Bywam tutaj kilka razy do roku i nie wiem właściwie dlaczego ominęłam pokazanie miasta. Ipswich jest stolicą hrabstwa Suffolk leżącego na wschodnim wybrzeżu, jest też jednym z najstarszych miast Anglii. Historia miasta sięga VII-VIII w. Ze względu na położenie i bliskość Morza Północnego Ipswich było od zawsze ważnym szlakiem handlowym pomiędzy Wyspami a kontynentem. Miasto położone jest u ujścia rzeki Orwell, w pobliżu znajduje się wiele mniejszych miejscowości i osad. Jedną z nich jest Felxstowe, jeden z największych portów Anglii. Szacuje się, że obecnie mieszka tutaj od 130 do 180 tys ludzi.
Historia przeplata się z nowoczesnością, co widać na pięknej starówce miasta. W większości kamieniczek ulokowały się sklepy, banki, agencje nieruchomości i w powszedni dzień ciężko to miejsce sfotografować. Na swój spacer z aparatem wybrałam 25 grudnia, jeden z dwóch dni w roku kiedy sklepy są nieczynne a starówka świeci pustkami.
Ancient House (znany również jako Sparrowes House) jest zabytkowym budynkiem pochodzącym z XV wieku . W 1980 roku budynek został przejęty przez Ipswich Borough Council . Cztery płaskorzeźby ukazują wyobrażenie Tudorów o świecie – cztery kontynenty : Europę, Azję, Afrykę i Amerykę. Cóż wiedza geograficzna od tamtego czasu mocno się zmieniła.
Ancient House jest jednym z najpiękniejszych i najbardziej znanych zabytków Ipswich, obecnie znajduje się tam miedzy innymi Galeria.
Takich śladów historii w mieście jest znacznie więcej, chociażby ruiny klasztoru:
Obecnie pozostały jedynie zarysy głównej nawy kościoła i prezbiterium.
Takich pięknych i ciekawych miejsc jest na każdym kroku znacznie więcej. Na pewno goszcząc w Suffolk grzechem byłoby nie zwiedzić miasta.
Poniżej Town Hall, czyli coś w rodzaju naszego ratusza:
I świąteczna choinka:
I króciutki spacer po mieście:
Tak jak i inne miasta Anglii również Ipswich rozwija się bardzo dynamicznie, głównie z powodu przybywającej ilości mieszkańców. Nie da się ukryć, że znaczny wpływ mają na to imigranci z nowych państw Unii.
Stare łączy się z nowym, co świetnie widać w byłych dokach – obecnie jest tam Marina i apartamenty powstałe miedzy innymi w starej fabryce cukierków:
Przyznaję, że marina obok starówki jest jednym z moich ulubionych miejsc w tym mieście – wielokrotnie już pisałam, że mam słabość do małych portów. Rozwój miasta pozostał nie bez wpływu na kulturę, sztukę i przede wszystkim szkolnictwo. Od 2007 roku działa tutaj uniwersytet.
Ipswich to przede wszystkim (jak na większości obszaru Wysp Brytyjskich) klimat oceaniczny o wąskim zakresie temperatury i równomiernie rozłożonych opadach w ciągu roku . Średnia maksymalna temperatura lipca to 23.2 stopnie C i est drugą najwyższą po Londynie , najcieplejszy dzień w roku rzadko przekracza tutaj 30.0 stopni Celsjusza
Rekord minimum to – 16.1 C i padł on w styczniu 1963 r. Łagodne zimy i spore opady deszczu (pada tutaj przez 1/3 dni w roku) dają ogromne możliwości w uprawie różnych roślin, na pewno znacznie większe niż w Polsce. Ale o tym może innym razem:)
Tekst i zdjęcia Marta Góra
Komentarze mogą być sprawdzane pod kątem ich zawartości. Nie będą akceptowane treści zawierające m.in. wulgaryzmy, treści obraźliwe lub linki pozycjonujące strony www. Więcej informacji: Polityka prywatności.