Polystichum aculeatum synonim Polystichum lobatum to paprotnik kolczysty. Występuje w Polsce, jest wpisany na czerwoną listę jako takson zagrożony wymarciem. Zimozielona paproć o wspaniale błyszczących listkach. Mój egzemplarz jest jeszcze całkiem młody, mam nadzieję że za kilka lat pokaże swoją urodę.
Robiłam do niego chyba dwa podejścia, za każdym razem roślina była pomylona. W końcu udało mi się go kupić w Anglii. Żeby było zabawnie, wczoraj znajoma mówiła mi, że ma 5 sztuk, oczywiście część z przypadku – cóż, polskie realia.
Jak większość paprotników i ten jest dość odporny na okresową suszę, ale jak wiadoma, suchy ogród nie u każdego oznacza to samo.
Wyjątkowo lubię paprotniki, ich piękne koronkowe liście. Dorastają docelowo nawet do 70 cm, takie egzemplarze widziałam w ogrodach RHS w Hyde Hall. Liście się pięknie wyginają w łuk, jeśli nie przysypie ich śnieg są zimozielone.
Ten paprotnik koniecznie potrzebuje wapiennego podłoża i na takim najlepiej rośnie. Lubi gleby żyzne i dość wilgotne.
I na koniec spodnia, zarodnionośna część liścia:
Tekst i zdjęcia Marta Góra
Komentarze mogą być sprawdzane pod kątem ich zawartości. Nie będą akceptowane treści zawierające m.in. wulgaryzmy, treści obraźliwe lub linki pozycjonujące strony www. Więcej informacji: Polityka prywatności.
Też lubię tę paproć:
http://forumogrodniczeoaza.pl/index.php/forum/72-paprocie/35769-polystichum-setiferum-congestum
’Congestum’ też posiadam, tylko czasu mało by ją sfotografować i pokazać.