Szperając trochę w swoich zdjęciach znalazłam zdjęcia tego paprotnika. Właściwie nie wiem dlaczego go wcześniej nie pokazałam, może dlatego że te zdjęcia szałowe nie są. Może to niezbyt odpowiednia pora na pokazywanie paproci, ale potem pewnie znów umknie gdy wiosna objawi się na całego. Uprawiam go już od kilku lat, nawet bałam się na początku o jego zimowanie, ale chyba do zmarzluchów nie należy. W Encyklopedii paproci Sue Olsen podaje strefę od 5 do 9 (u mnie jest 6b), Jak wszystkie zimozielone paprotniki i ten zasługuje na uwagę. Powinien dorastać maksymalnie do 75 cm, ale ja o takiej wysokości mogę jedynie pomarzyć. Rośnie w dość suchym miejscu i pewnie to jest przyczyną nikczemnego wzrostu. Jednak na suszę i to długotrwałą jest odporny.
Na pewno nie lubi bezpośredniego słońca, w zeszłe upalne lato niektóre listki były przypalone, No ale co nie było?
Pochodzi z Azji, rośnie między innymi w chłodnych lasach Himalajów. Uprawa nie jest skomplikowana, dobrze zdrenowana gleba, wilgotna, bogata w próchnicę i ocienione stanowisko. Roślina z tych które się sadzi i można o niej zapomnieć. Unikałabym jedynie sadzenia pod bardzo starymi drzewami, zwłaszcza takimi zaliczanymi do pijusów ogrodowych.
Rośnie u mnie powoli, każdy z trzech egzemplarzy przyrasta mniej więcej w jednakowym tempie. Staram się mu wiosną dosypywać na wpół rozłożony kompost liściowy w charakterze ściółki, zdecydowanie wszystkim paprociom to służy. Gdybym musiała wybrać tylko kilka paproci ze swojego ogrodu, zdecydowanie ten znalazłby się na liście. Jak większość paprotników i ten gatunek jest szalenie elegancki, pędy pięknie wyginają się w łuk. Jak dotąd nie dostał okrywowego towarzystwa, poczekam aż bardziej się rozrośnie. Mam nadzieję, że rosnąca w pobliżu Hakonechloa macra 'All Gold’ na tyle wolno przyrasta, że nie będzie próbowała go zdominować. Niecierpliwie czekam na maj… uwielbiam jak pastorały paproci wychodzą z ziemi. Może i ten paprotnik doczeka się swojej sesji?
Tekst i zdjęcia Marta Góra
Komentarze mogą być sprawdzane pod kątem ich zawartości. Nie będą akceptowane treści zawierające m.in. wulgaryzmy, treści obraźliwe lub linki pozycjonujące strony www. Więcej informacji: Polityka prywatności.
Marto, dopiero teraz znalazłam Twoje pytanie o trójlista. Zdjęcia robiłam w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego w al. Ujazdowskich oczywiście w W-wie
Piękne połacie nie wiedziałam że tam rosną. Sam ogród bardzo mi się podobał, byłam tam kiedyś przelotem w sierpniu. Niestety uszkodziłam kartę pamięci i zdjęć nie ma.
’All Gold’ przyrasta stosunkowo szybko, ale to jedna z mniejszych odmian hakonechloi i chyba nie zdominuje paprotnika. Bardzo się czuję zachęcona do jego uprawy po tym, co napisałaś – szczególnie o odporności na suszę.
Polecam, naprawdę ładny:)
[…] ← Wstecz […]