Gościu, siądź pod mym liściem, a odpocznij sobie!
Nie dójdzie cię tu słońce, przyrzekam ja tobie,
Choć się nawysszej wzbije, a proste promienie
Ściągną pod swoje drzewa rozstrzelane cienie
Tu zawżdy chłodne wiatry z pola zwiewają,
Tu słowicy, tu szpacy wdzięcznie narzekają.
Z mego wonnego kwiatu pracowite pszczoły
Biorą miód, który potym szlachci pańskie stoły.
A ja swym cichym szeptem sprawić umiem sadnie,
Że człowiekowi łacno słodki sen przypadnie.
Jabłek wprawdzie nie rodzę, lecz mię pan tak kładzie
Jako szczep napłodniejszy w hesperyskim sadzie.
Zastanawiam się czy jest ktoś kto nie zna tej fraszki Jana Kochanowskiego:) Chociaż robi się coraz zimniej, powoli kończy się jesień i zaczyna listopadowa słota, która niejednokrotnie przyniesie też śnieg to na pewno warto wrócić wspomnieniami do upalnego lata. Bywają takie dni gdy upał daje nam się potężnie w kość a my szukamy odrobiny cienia i wytchnienia. Nie ma nic przyjemniejszego niźli przysiąść we własnym ogrodzie, spojrzeć na niego z innej perspektywy niż w kucki:) Idealnie nadają się w tym celu różne ogrodowe ławeczki:
Zanim postawimy sobie ławeczkę w ogrodzie warto wiedzieć kilka rzeczy, przynajmniej o tych wykonanych z drewna. Drewno jest przyjazne, ładne, pasuje prawie do każdego ogrodu. Przede wszystkim mebelki z rodzimych drzew nie bardzo się nadają do ogrodu i naszego klimatu – są po prostu nietrwałe. Moim zdaniem lepiej zainwestować w meble z twardego drewna egzotycznego. Za najlepsze uznaje się te z teaku, drewno to zawiera sporo oleju i właściwie nie wymaga jakiejś szczególnej konserwacji. Takie meble są w stanie wytrzymać bardzo długo, nawet kilkadziesiąt lat. Oczywiście można je dodatkowo zaolejować, ale jeśli chcemy by nabrały patyny nie jest to konieczne. Właściwie jedyna ich wada to wysoka cena.
Tańsze, może nie tak trwałe jak teak są meble z egzotycznej akacji, która rośnie w Azji. Jeśli chcemy by meble posłużyły dłużej wymagają systematycznej konserwacji. Idealna sytuacja to taka, gdy możemy je zimą przechować w garażu czy innym miejscu, gdzie temperatura nie jest zbyt wysoka. Różnice i skoki temperatur oraz znaczne różnice w wilgotności powietrza nie sprzyjają trwałości drewna. Na pewno warto taki zakup dokładnie przemyśleć. Nie tylko materiał z jakiego wykonana będzie nasza ławeczka czy meble ale także kształt i kolor. Dobrze by służyły nie tylko do odpoczynku ale także ważne jest by zdobiły ogród.
W angielskich ogrodach bardzo często pojawiają się ławki zaprojektowane przez Edwina Lutyens’a dla Gertrude Jekyll, niestety są bardzo drogie bo zazwyczaj wykonane z teaku. Idealnie jednak wpasowały się w romantyczny styl angielskich ogrodów:
A może takie krzesełka, dzieło utalentowanego artysty rzemieślnika?
Dobrym rozwiązaniem i na pewno trwałym może być kamienna ławeczka. Niekoniecznie tak wysublimowana jak ta na zdjęciu poniżej. Taki ogrodowy mebel raczej pełni rolę dekoracji, z racji swojego kształtu na dłuższe posiedzenie nie jest wygodny. Ale można na niej przysiąść na chwilkę z kubkiem kawy:
Bardzo ładne i trwałe są meble z żeliwa czy stopów innych metali:
Przeglądając ostatnio oferty w sieci doszłam do wniosku, że oferta w tym temacie na naszym rynku jest dość uboga – albo piękne i potwornie drogie meble albo tańsze meble z rodzimego drewna które raczej przypominają rustykalne ławy biesiadne. Warto więc poszperać po strychach, stodołach pchlich targach – być może znajdzie się gdzieś jakieś cudo, które można przywrócić życiu:)
Ostatecznie można zawsze odświeżyć zwykły drewniany leżak:
A może do głowy wpadną jakieś inne pomysły? Jednego jestem pewna, nie warto się godzić na połowiczne rozwiązania, bo takowe zazwyczaj trwają najdłużej. Potem jak Polska długa i szeroka szpecą w ogrodach plastikowe koszmarki… Ani ładne, ani trwałe, ani eleganckie. Późna jesień to dobry czas na szperanie w sklepach, być może gdzieś po obniżonej cenie czeka na nas wymarzona ławeczka albo stolik:) Tego Czytelnikom bloga życzę. I oczywiście fantastycznego odpoczynku latem w cieniu własnego drzewa, niekoniecznie lipy:)
Komentarze mogą być sprawdzane pod kątem ich zawartości. Nie będą akceptowane treści zawierające m.in. wulgaryzmy, treści obraźliwe lub linki pozycjonujące strony www. Więcej informacji: Polityka prywatności.
Najbardziej podobają mi się te drewniane ławeczki, do żeliwnych to jeszcze jakieś poduchy potrzebne są.
A okno i parapet za leżakiem cudowne 🙂
To za leżakiem to niewielka szklarnia:) Mnie też najbardziej podobają się ławki z drewna, czas sobie taką sprawić.
Taki leżak, choć już bardzo wysłużony gości w moim ogrodzie i choć M. sprawił mi już nowe ciągle mam jeszcze do niego sentyment i nie pozwalam wyrzucić.
ciekawi mnie to, że nie ma zupełnie świadomości mebli – ławek, krzeseł, stołów ze stali.
Śliczna jest ta biała, metalowa ławka z „gotyckim” wykończeniem 🙂
W ogóle cieszę się, że wreszcie można zamieszczać komentarze. Zaglądam tu od roku, ale dopiero teraz mogę coś pod postami napisać 😉
Pozdrawiam!
http://saturejka.blogspot.com
Sorsha komentarze można było dodawać wcześniej jednak po zalogowaniu. To był jedyny sposób na spamerów.
Gotyckie ławki bywają na brytyjskim e-bay, generalnie sporo tam staroci. Natomiast w sklepach w UK wybór jest znacznie większy i ciekawszy niż u nas, między innymi takich o jakich pisze Jakub. Spory wybor też trejaży, cokołów itp bajerów. Być może z czasem i u nas…
Oh yes, the iron benches needs some pillows because it’s hard.On the other hand, it’s also durable.Wooden benches wouldn’t last long come rainy season.Here in Asia,we have lots of woods that suits our climate.Benches would last long even if it’s always gotten wet by the rain.Teak is expensive definitely.Well, stone bench would be nice, cool on the butt too.Just put it near the wall so you can rest your back.
It is nice for the garden that the benches you are going to put in your garden is made of wood but for the disadvantage of this is it will never last in a very very long time. how about made of other raw materials?