Polystichum setiferum – paprotnik szczecinkozębny jest chyba jednym z najpopularniejszych paprotników w naszych ogrodach. Wcale się nie dziwię, jest bardzo ładną i niekłopotliwą paprocią. Pochodzi z naszego kontynentu, nie ma jakiś szczególnych wymagań co do ph gleby (nie może być jednak wapienna), wystarczy mu ziemia kompostowa i półcień, oraz odrobina wilgoci. Dobrze znosi okresową suszę. Dorasta w sprzyjających warunkach nawet do 1 m, u mnie w ogrodzie jest to raczej 70 cm. Spontanicznie w naturze pojawia się sporo odmian tego paprotnika, niektóre o wyjątkowej urodzie zasługujące na uwagę. Mnie u paprotników fascynują wychodzące wiosną pastorały…
Komentarze mogą być sprawdzane pod kątem ich zawartości. Nie będą akceptowane treści zawierające m.in. wulgaryzmy, treści obraźliwe lub linki pozycjonujące strony www. Więcej informacji: Polityka prywatności.
[…] na urozmaicenie skalniaka w cieniu i półcieniu), Cystopteris bulbifera, Polystichum lonchitis, Polystichum setiferum, Woodsia fragilis. Typowymi skalnymi paprociami na kwaśniejsze gleby są Adiantum venustum, […]