Ogród nowoczesny – Podstolice

Ogród nowoczesny o powierzchni ok. 1500 m2, przy domu jednorodzinnym położonym w Podstolicach koło Krakowa.

 

Ogród nowoczesny przy domu jednorodzinnym w Podstolicach koło Krakowa.

Ogród nowoczesny przy domu jednorodzinnym w Podstolicach koło Krakowa.

 

Rozłożysty dom, szeroki wjazd i rozległy podjazd zajęły 2/3 powierzchni całej działki. Pomimo tego udało się na 500 m2 stworzyć ogród przyjazny dla całej rodziny. Atutem jest położenie na sporym wzniesieniu. Z jednej strony działka jest otoczona lasem, natomiast od strony południowo – zachodniej rozpościera się widok na pogórze i zabudowania w tle.

Podstawą koncepcji było zaplanowanie funkcjonalnej ale też intymnej przestrzeni w taki sposób, by nie pozbawić ogrodu tych właśnie zalet. Rabaty i nawierzchnie mają geometryczne kształty, dopasowane do kształtu działki i domu.

W ogrodzie znalazło się też miejsce na altanę z kinem domowym i niewielki placyk z żeliwnym paleniskiem.  Jest też nieduży plac zabaw dla dziecka. Nawierzchnia podjazdu przełamaliśmy podniesioną rabatą oddzielającą wjazd od wejścia do domu.

Ogród nowoczesny – jego charakter  podkreślają trawy ozdobne w duecie z bylinami o charakterze preriowym. Przy doborze roślin staraliśmy się wybrać takie, które nie będą wyglądem odcinały się od otaczającego krajobrazu. Dęby, sosny i kaliny dobrze wpisały się w zastany teren.

Mimo niewielkich rozmiarów ogrodu znalazło się miejsce na wiele ciekawych drzew i krzewów, takich jak grujecznik japoński, judaszowiec kanadyjski czy derenie kousa. Miejsca na pochyłościach z trudnym dostępem obsadziliśmy roślinami okrywowymi. Wiosną wzdłuż całego podjazdu domowników i gości zaprasza do ogrodu szpaler kwitnących jabłoni ozdobnych.

Marta Góra

Udostępnij ten wpis:

Zobacz więcej inspiracji na Instagramie Marta Góra