Ogród w zabudowie szeregowej – Zielonki

Ogród w zabudowie szeregowej – Zielonki koło Krakowa.

Projektowanie ogrodów Kraków - ogród w zabudowie szeregowej.

Ogród na osiedlu domów szeregowych położony w Zielonkach koło Krakowa.

Nawet niewielki ogród przy domu szeregowym można ciekawie zaprojektować i zaaranżować.

Powierzchnia ogrodu jest niewiele większa od powierzchni domu jednorodzinnego, ma około 150 m2.  Głównym zadaniem było stworzenie dodatkowej przestrzeni do wypoczynku zarówno od strony południowej jak i przy wejściu, gdzie panuje więcej cienia.   Całość musieliśmy bardzo precyzyjnie dopasowana nie tylko do budynku ale też charakteru osiedla.

W ogrodzie znalazło się miejsce na spory taras z pergolą  i niewielki placyk kawowy przy wejściu.  Na uwagę zasługuje ciekawe wykończenie drewnianego tarasu eleganckimi, betonowymi płytami.

Z takich samych płyt zaprojektowaliśmy ścieżki przy wejściu oraz przejście w ogrodzie frontowym.  Z betonowych płyt został również ułożony  placyk kawowy.

Mimo iż ogród jest niewielkich rozmiarów, wykorzystano sporo gatunków drzew, skupiając się na takich które swoimi rozmiarami nie przytłoczą niewielkiej przestrzeni.

Nowoczesny charakter ogrodu podkreślają pasy traw przy tarasie i w narożniku ogrodu.  Zaprojektowanie  ich tam nie było przypadkowe, mają za zadanie ukrycie skrzynki gazowej. Do tego celu wybrano elegancką odmianę miskanta chińskiego ‘Morning Light’. Ogród w zabudowie szeregowej wymaga czasem specyficznego podejścia w fazie projektowej.

W ogrodzie rośnie także wiele zimozielonych krzewów oraz bylin, sporo bylin kwitnących latem i roślin cebulowych, które wiosną zapraszają  do wyjścia do ogrodu.   Tłem dla roślin jest niewielkich rozmiarów wypielęgnowany trawnik.

 

Dariusz Góra

Udostępnij ten wpis:

Zobacz więcej inspiracji na Instagramie Marta Góra