Galeria zdjęć z wystaw Chelsea Flower Show w Londynie

RHS Chelsea Flower Show to wystawa ogrodnicza organizowana w maju przez RHS – Royal Horticultural Society (Królewskie Towarzystwo Ogrodnicze) na terenie Royal Hospital Chelsea w dzielnicy Chelsea w Londynie.

Wystawa organizowana jest od 1912 r i jest najsłynniejszą wystawą ogrodniczą  w Wielkiej Brytanii,  być może też  na świecie. Co rok na Chelsea Flower Show ściągają tłumy ludzi nie tylko z Wielkiej Brytanii czy innych krajów Europy  ale również z innych kontynentów.

Wystawę otwierają zawsze członkowie rodziny królewskiej, Królowa Matka była patronką RHS aż do swojej śmierci. Znane jest też zamiłowanie Księcia Karola do naturalistycznego prowadzenia ogrodu. Tę pasję podziela również Księżna Kate, która w 2019 roku zaprojektowała niewielki, naturalistyczny  ogródek leśny  dla dzieci.

Najważniejszą atrakcją Chelsea Flower Show są  awangardowe ogrody pokazowe, zaprojektowane przez wiodących projektantów z całego świata. Specjalna komisja rokrocznie przyznaje medale za najlepsze kreacje ogrodowe.

Chelsea Flower Show to nie tylko nagrodzone ogrody, to również mnóstwo małych projektów czyli Urban Gardens.  To także wiele pięknie zaaranżowanych stoisk z meblami ogrodowymi, rzeźbami, altanami, ogrodami zimowymi, donicami.

Chelsea Flower Show to także święto hodowców  oraz szkółek roślin, którzy wystawiają tutaj nowości ogrodnicze i również walczą o medale.  Wystawa roślin odbywa się w wielkim namiocie, to tzw  The Great Pavilion, który  ma powierzchnię około 11775 metrów kwadratowych, co pozwala zaparkować w nim  500 londyńskich autobusów. Na stoiskach szkółek można zapoznać się z ich ofertami, zaopatrzyć się w katalogi a także zamówić rośliny.

Na czas wystawy na terenie parku rozstawiane są małe stoiska handlowe firm pochodzących z całego świata. Można tutaj kupić wszystko, co z branżą ogrodniczą się wiąże, począwszy  od malutkich gadżetów typu łopatka czy serwetki w kwiatowe wzory po specjalistyczne narzędzia do cięcia bonsai. To także przegląd nowości wydawniczych i czasopism z dziedziny ogrodnictwa.

Od 2010 firma M&G jest wyłącznym głównym sponsorem RHS Chelsea Flower Show.

Spośród firm, które wystawiały się na pierwszej Wystawie w 1913 roku, trzy nadal można zobaczyć na Wystawie dzisiaj: McBean’s Orchids, Blackmore & Langdon i Kelways Plants.  Dla Londyńczyków Chelsea Flower Show to nie tylko wielkie święto ogrodnictwa ale też czas spotkań towarzyskich przy lampce szampana.   W 2020 roku z powodu pandemii COVID-19 wystawa miała wirtualny charakter.

playnet

Udostępnij ten wpis:

Co o tym sądzisz?

Komentarze mogą być sprawdzane pod kątem ich zawartości. Nie będą akceptowane treści zawierające m.in. wulgaryzmy, treści obraźliwe lub linki pozycjonujące strony www. Więcej informacji: Polityka prywatności.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Zobacz więcej inspiracji na Instagramie Marta Góra