Beth Chatto to jedna z tych postaci, które miały ogromny wpływ na moje postrzeganie ogrodu, na rolę, jaką odgrywa on w życiu każdego z nas.
Byłam w jej ogrodach wiele lat temu i potem wracałam tam kilkanaście razy odkrywając przy każdej wizycie coś nowego, zaskakującego. Genialna ogrodniczka, znawczyni roślin posiadająca niezwykły dar obserwacji i umiejętność tworzenia niepowtarzalnych kompozycji.
Najważniejsza filozofia Beth Chatto w skrócie brzmi tak: każda roślina posadzona na odpowiednim miejscu odwdzięczy się w dwójnasób.
Ogrody Beth Chatto w tym roku obchodzą rocznicę – 60 lat od ich powstania. Jak na angielskie warunki to nie robi raczej żadnego wrażenie i zdecydowanie można ten ogród zaliczyć do bardzo młodych. Ogrody wyglądają bardzo dojrzale dzięki rosnącym na ich terenie starym drzewom. Co jest takiego fascynującego w tych ogrodach? Aż ciężko uwierzyć patrząc na kruchą postać Pani Chatto jak wiele w życiu osiągnęła – nagrody i medale na ChFS, kilka książek, piękne ogrody w których nie brakuje zwiedzających, szkółka. Nieźle jak na kobietę, której doświadczenia opierają się jedynie na kawałku ziemi w Essex. Ogrody mają nowoczesny charakter, projekt jest bardzo współczesny ale wynika on z wieloletniej tradycji angielskich ogrodników. 60 lat temu, kiedy te ogrody zakładano, innowacją było odejście od utartych schematów, sprawdzonych połączeń roślinnych a przede wszystkim realizacja nadrzędnego celu – rośliny dobiera się do stanowiska a nie odwrotnie. Tym samym powstały ogrody robiące wrażenie naturalnych, nie ma tutaj sztucznych i niepotrzebnych ozdób – główną rolę grają rośliny właśnie, zdrowe, piękne i bujnie rosnące. To co nam wydaje się dzisiaj naturalną koleją rzeczy 60 lat temu było rewolucją w ogrodnictwie. Zdecydowanie plusem jest tutaj położenie ogrodu i jego ukształtowanie. Jest więc i ogród w słońcu i stawy z pięknie wkomponowanymi roślinami, ścieżki wzdłuż drzew i ogród leśny. To wszystko sprawia, ze ogród jest niesamowicie różnorodny i można w nim uprawiać praktycznie każdy rodzaj roślin bez tworzenia sztucznego mikroklimatu czy uzdatniania warunków glebowych.
Komentarze mogą być sprawdzane pod kątem ich zawartości. Nie będą akceptowane treści zawierające m.in. wulgaryzmy, treści obraźliwe lub linki pozycjonujące strony www. Więcej informacji: Polityka prywatności.
Piękne!
To najpiękniejszy ogród, jaki widziałam! Taki całkowicie „mój”, bo przecież wiele jest ogrodów, które podziwiamy, ale niekoniecznie chcemy mieć na co dzień wokół siebie. Ten jest zwyczajny i nadzwyczajny jednocześnie. A zobaczyłam go dzięki Tobie, Marto i marzę, ze jeszcze kiedyś będę mogła po nim spacerować.
Cieszę się że jest więcej osób które doceniają niezwykłość tego miejsca.