Galeria zdjęć z ogrodów zaprojektowanych przez Pieta Oudolfa

Piet Oudolf to holenderski projektant ogrodów, szkółkarz roślin i autor wielu książek ogrodniczych. Dla wielu projektantów jest postacią kultową, niedoścignionym wzorem, który próbują naśladować.

Jest wiodącą postacią ruchu „New Perennial” – jego projekty i kompozycje roślinne wykorzystują śmiałe połączenia bylin i traw. Sam Oudolf mówi o sobie Plantsman. Przez wiele lat jego polem doświadczalnym był jego własny, hektarowy, prywatny ogród w Hummelo w Holandii. To właśnie tam, w pracowni z widokiem na ogród, rodziły się pomysły do kolejnych projektów.

Często nazywa się ogrody Pieta Oudolfa ogrodami preriowymi – nieprzypadkowo, ponieważ dużo roślin, które zostały w nich użyte pochodzi z amerykańskiej prerii. W jego założeniach dominują trawy i wybór gatunków jest naprawdę imponujący. Duża część tych projektów to założenia na otwartych, całkiem sporych przestrzeniach.

Spacerowanie pośród falującego morza traw to doznanie niezwykłe. Rośliny które są wybierane nie są przypadkowe, wiele z nich Piet Oudolf stosuje nie z powodu atrakcyjnego kwitnienia ale z powodu ciekawego kształtu i struktury. Wszystkie wybierane przez niego rośliny posiadają walory dekoracyjne również późną jesienią i zimą. Pięknie zaschnięte kwiatostany, sztywne brązowe pędy królują nad łanami traw. Malowany przez Pieta Oudolfa ogród jest jak pejzaż ze zmieniającą się dekoracją.

Piet Oudolf zaprojektował wiele ogrodów w całej Europie, w USA i Kanadzie. Najbardziej znane to oczywiście założenia publiczne, takie jak:

  • Lurie Garden w Millennium Park w Chicago
  • The ‘High Line’ w Nowym Jorku
  • Pensthorpe Millenium Garden w hrabstwie Norfolk w Wielkiej Brytanii
  • Queen Elizabeth Olympic Park w Londynie w Wielkiej Brytanii
  • De Vlinderhof, Utrecht w Holandii
  • Maximilian Park, Hamm w Niemczech

Piet Oudolf przez wielu projektantów i ogrodników na całym świecie uznawany jest za geniusza, który zapoczątkował nowy styl projektowania i świeże spojrzenie.

 

playnet

Udostępnij ten wpis:

Co o tym sądzisz?

Komentarze mogą być sprawdzane pod kątem ich zawartości. Nie będą akceptowane treści zawierające m.in. wulgaryzmy, treści obraźliwe lub linki pozycjonujące strony www. Więcej informacji: Polityka prywatności.

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Marzanna

Przepiękna harmonia barw , zwiewność. Przypomina mi dzieciństwo i łąki po których biegałam i zbierałam bukiety. Chciałabym przenieść chociaż fragment do swojego ogrodu.

Aneri

Wspaniałe jak dzikie… A uregulowane i dobrze przemyślane. Chaos dobrze ułożony. Majstersztyk!.

Zobacz więcej inspiracji na Instagramie Marta Góra