Kraków – pod okapem drzew

Kraków – ogród pod okapem drzew.

Ten wyjątkowy, zacieniony ogród znajduje się w Krakowie i ma powierzchnię około 4000 m2.

Opracowanie projektowe obejmowało jedynie część południową działki, na której  stworzono niewielki  ogród wypoczynkowy pod okapem drzew.   Korony sosen, klonów i starych odmian jabłoni  tworzą swoiste zadaszenie tego ogrodu, dając gospodarzom cień w upalne, letnie dni.

 

Mała architektura.

Różnice w wysokościach działki pomiędzy domem a ogrodzeniem  były pretekstem do stworzenia niewielkich murków oporowych. Niektóre z nich, jak ten wokół  potężnego  klona były konieczne, by  wyrównać teren wokół bryły korzeniowej.

Układ murków i ścieżek ma charakter swobodny, użyto do ich budowy betonowych bloczków imitujących kamień i naturalne drewno.   Zarówno  murki jak i utwardzone nawierzchnie są w ciepłym kolorze kremowym – ten zabieg miał na celu rozjaśnienie przestrzeni.

W ogrodzie znalazło się miejsce na niewielki placyk pod stolik kawowy i ławeczkę w otoczeniu zieleni.  Trawnik przed domem spełnia rolę letniej jadalni z ogromnym drewnianym stołem dla całej rodziny.

Stara betonowa piwniczka została obudowana system drewnianych donic  na rośliny kwitnące a na jej dachu znajduje się niewielki taras z drewna, zbudowany z myślą o miejscu zabaw dla dzieci.

 

Szata roślinna.

Zaprojektowanie szaty roślinnej w tym ogrodzie było ogromnym wyzwaniem.  Gleba tutaj jest lekka, piaszczysta i przepuszczalna.  Dodatkowo korzenie  starych drzew skutecznie  ją osuszają.

Chociaż warunki są trudne, w ogrodzie nie przewidziano automatycznego systemu nawadniania, rośliny są podlewane tylko w okresie długotrwałej suszy.   Przy dobrze roślin te trudne warunki były determinujące.  Znalazło się jednak sporo gatunków roślin leśnych które dobrze czują się w tym ogrodzie.

Pięknie rosną ciemierniki białe, brunery wielkolistne, miodunki, bodziszki,  niektóre gatunki paproci (paprotniki kolczyste i języczniki zwyczajne).  Ciemne miejsca cudownie rozjaśniają kolorowe funkie i złocista hakonechloa wysmukła.   W miejscach gdzie wody jest więcej dobrze sobie radzą hortensje, azalie, wawrzynki wilczełyko i leszczynowce.   Przy wejściu do domu  wiosną gospodarzy wita oczar pośredni.

Nie zabrakło też miejsca na typowe leśne geofity jak zawilce,  śnieżyczki czy cebulice.  W najbardziej nasłonecznionej części ogrodu znalazło się też miejsce na ukochane przez gospodarzy angielskie róże, które kwitną tutaj zjawiskowo w towarzystwie typowych dla różanek bylin.

Dariusz Góra

Udostępnij ten wpis:

Zobacz więcej inspiracji na Instagramie Marta Góra